Literacka Jesień

LITERACKA JESIEŃ W BIBLIOTECE

Za nami bardzo słoneczne lato, a my już szykujemy się na jesienne wieczory, które uwielbiamy spędzać z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką. Do tego koc / kot, świeczka o zapachu cynamonu lub szarlotka. Co komu w duszy gra 🙂

Przed nami trzecia edycja spotkań w ramach Literackiej Jesieni w Bibliotece Samorządowej w Żukowie. I nie tylko my nie możemy się doczekać.

– Wybierając gości do naszych spotkań uważnie słuchamy naszych Czytelników. Wiemy doskonale kto jest ich ulubionym autorem / autorką i z kim chcieliby się spotkać „oko w oko”. To trochę jak spełnianie życzeń – a kto tego nie lubi? mówi Natalia Langa, dyrektor Biblioteki Samorządowej w Żukowie.

Co przed nami?

Jesień zaczniemy od akcji „Czytamy z sercem” i szpitala pluszowego misia. Na spotkanie zapraszamy wszystkich właścicieli misiów. Tych zdrowych i tych, którym się uszko urwało 😉
Opowiemy o tym jak zajmować się chorym przyjacielem, jak dbać o odporność i czy naprawdę skakanie boso po kałużach jest nie najlepszym pomysłem.

11. października to Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja promująca czytanie i zachęcająca do korzystania z bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbywa się pod hasłem MOC BIBLIOTEK.
O godzinie 16.00 przeniesiemy Was do krainy pełnej tajemnic i przygód, gdzie wśród kanionów i prerii mieszka prosty, ale odważny kowboj o imieniu Maurycy. Jego życie zmienia się, gdy otrzymuje zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu, który podobno ukradła podstępna Indianka o imieniu Danka. Spektakl edukacyjny „Dziki Zachód” przedstawi Teatr Kurtyna.
Zaś wieczorem do biblioteki przybędą amatorki magicznej mocy ziół. Na spotkanie wokół ziół i ich aromatu, naparów i wywarów zaprasza Sylwia Leyk – nasza naczelna „czarownica”, amatorka wszelkiej mocy czerpanej z natury.

A co w ramach literackiej jesieni?

– 8. października – Sylwia Kubik, autorka wielu bestselerowych powieści osadzonych w wiejskich klimatach. Jej książki relaksują, a zawarte w nich ciekawostki historyczne na długo zapadają w pamięć. (18.30, biblioteka w Żukowie ul. 3 Maja 9 B)

– 17. października – Agata Przybyłek, pisarka i psycholog. Debiutowała w 2015 roku powieścią „Nie zmienił się tylko blond”. Jest autorką zabawnych i lekkich serii powieściowych, lecz ma w swoim dorobku także powieści poruszające trudniejsze tematy. Jak mówi w wywiadach, jej książki pisze za nią samo życie. (17.30, biblioteka w Chwaszczynie ul. Żeromskiego 9)

– 29. października – Klaudia Sidorowicz, autorka książki „Ogród probiotyczny” @mywayofgardening, W „Ogrodzie probiotycznym” autorka opowiada o spełnionym ogrodnictwie, które daje podstawy zdrowego, spokojnego stylu życia. Dzieli się praktyczną wiedzą, jak samodzielnie stać się „pracownikiem gleby” w ogrodzie probiotycznym i czerpać przy tym nie tylko zdrowe plony, ale i radość ze świadomego bycia częścią większego ekosystemu. (18.30, biblioteka w Baninie ul. Lotnicza 29)

– 5. listopada – prof. Beata Możejko i spotkanie ze średniowieczną ikonografią. Profesor Możejko jest dyrektorem Instytutu Badań Memlingowskich i jak nikt inny potrafi rozszyfrować symbole skrywające się w dziełach dawnego malarstwa. Temat spotkania to Gdańska karawela, piekło i niebo czyli z dziejów tryptyku Hansa Memlinga Sąd Ostateczny (biblioteka w Żukowie ul. 3 Maja 9 B)

– 7. listopada – Mateusz Glen, znany także jako Ta Jedna Ciotka. Ulubienica każdego drzewa genealogicznego w Polsce i nie tylko, Królowa Ludzkich Serc 2.0, mistrzyni stylu i elegancji, cesarzowa witalności, arcymistrzyni wypieków, przodowniczka nurtu ciotkowości i papieżyca ciotkoizmu, dziedziczka walizki z rodowymi srebrami, miss regionu, caryca osiedla, matrona rodu, oponentka Maślakowej, czołowa przedstawicielka klubu wyszywania serwetek, nestorka chóru kościelnego, a teraz ot – wyrocznia pisarska. Mówi o sobie: „Złota, a skromna”. (18.00, biblioteka w Żukowie ul. 3 Maja 9 B )

– 12. listopada  Brazylijski standup, czyli Miłosz Szymański. W czerwcu gościliśmy Miłosza w bibliotece w Baninie z programem o Mołdawii. Tym razem wybierzemy się w podróż do Brazylii, gdzie pod koniec XIX wieku przybyli Polacy. Obecnie żyje tam siódme pokolenie naszych rodaków, dla których my jesteśmy równie ciekawi, co oni dla nas. Zapraszamy na opowieść o historii pewnego listu sprzed 70 lat i poszukiwaniu rodziny na drugim końcu świata. (18.00, biblioteka w Żukowie ul. 3 Maja 9 B)

– 18. listopada – Magdalena Majcher – W swoich powieściach łączy historie kryminalne z wątkami obyczajowymi. Mistrzyni true crime. Poświęca dużo uwagi problemom społecznym. Do najpopularniejszych tytułów należą „Mocna więź”, „Małe zbrodnie” czy „Doktórka od familoków”. (17.30, biblioteka w Żukowie ul. 3 Maja 9 B)

– 6. grudnia – zapraszamy na warsztaty robienia krasnali – doskonałych towarzyszy przedświątecznych przygotowań (biblioteka w Żukowie ul. 3 Maja 9 B )

– 8. grudnia – Szymon Góralczyk – zawodowy opowiadacz bajek, baśni, mitów i niesamowitych legend. Ożywia zapomniane historie, które znajduje na półkach antykwariatów i bibliotek. Założył grupę Karawana Opowieści, z którą krąży po kraju i świecie, wciągając do magicznego świata baśni zafascynowane tłumy dzieci i dorosłych.

Mamy nadzieję, że nasz literacki rozkład jazdy spotka się jak co roku z dobrym odbiorem rzeszy amatorów dobrych książek.

Na niektóre ze spotkań będą obowiązywały zapisy, o czym będziemy informować na stronie www.bibliotekazukowo.pl oraz na stronie na portalu Facebook @bibliotekigminyzukowo.

 

COPYRIGHT © 2017  |  Regulamin
REALIZACJA:
Wróć do góry